Anasayfa PC & Mobil Güvenlik Virüs Nedir ? Virüslere Karşı Güvenlik Önlemleri Nelerdir ?

Virüs Nedir ? Virüslere Karşı Güvenlik Önlemleri Nelerdir ?

Virüs nedir? Bir bilgisayar virüsü, bilgisayar sistemlerini (hem IBM PC hem de Macintosh) istilayabilen ve sinir bozucudan (örneğin, mesajları şaka olarak açmak gibi) tehlikeli (örneğin, dosyaları silmek veya bilgisayarınızı yok etmek) çeşitli işlevler gerçekleştirebilen binlerce programdan biridir. hard disk). Truva atları veya solucanlar belirli türde gizli programlar (virüs olarak sınıflandırılmış) ve aynı derecede tehlikeli olabilir. Sadelik uğruna, bu belgedeki gelecekteki virüslerden bahsetmek virüsleri, Truva atlarını ve bir bütün olarak alınan solucanları ifade edecektir. Virüsler Nasıl Yayılır? Bilgisayar virüsleri, bilgisayar sisteminize bulaşmadan önce başkalarına yayılmadan önce tetiklenmesi veya bir şekilde çalıştırılması gereken programlardır. Örnekler arasında “makro virüsü” olan bir belgenin açılması, “önyükleme sektörü” virüsü bulaşmış bir disketle önyükleme veya virüslü program dosyasını çift tıklamanız yer alır. Virüsler daha sonra virüslü dosyaları bir diskette, ağ sürücüsünde veya başka bir ortamda paylaşarak, virüslü dosyaları e-posta ekleri yoluyla Internet üzerinden alıp göndererek veya İnternet’ten şüpheli dosyaları indirerek yayılabilir. Ağdaki tehlikeli virüslerle, bilgisayar kullanıcıları sistemlerini korumak için ne yapabilir?

Virüsler ve Güvenlik Önlemleri

İşte birkaç ipucu:
• Virüs saldırılarına karşı korunmak için bir virüsten koruma yazılımı programı (bir sonraki bölüme bakınız) kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, tarama özelliklerini açtığınızdan emin olun. Etkinleştirilmemişse sizi koruyamaz.
• Bilinmeyen veya sorgulanabilir kaynaklardan gelen dosyalarla çalışırken dikkatli olun.
• Göndereni tanımıyorsanız e-posta eklerini açmayın (tanıdığınız kişilerden virüs de alabilirsiniz). Ekleri açmadan önce virüsten koruma yazılımı ile tarayın.
• Dosyaları yalnızca saygın İnternet sitelerinden indirin ve arkadaşlarınızla disket veya diğer ortamları değiştirirken dikkatli olun.
• Sabit sürücünüzü her ay virüs taramasından geçirin. Bu önlemlerle bile, yeni virüsler bilgisayar sisteminize girmenin yollarını bulabilir. Anti-Virüs Yazılımını Alma Anti-virüs yazılımı, bilgisayarınıza yüklenmiş programlardır ve sözleşme yapmış olabileceğiniz bilinen virüsleri tarayabilir ve kaldırabilir.

Yazılım ayrıca, disk sürücüsüne yerleştirildiğinde disketleri otomatik olarak taramak, İnternet’ten indirildiğinde dosyaları taramak veya alındığında e-posta taramak için ayarlanabilir. Bilgisayar sistemlerinin aktif olarak izlenmesine rağmen, anti-virüs yazılımı yalnızca bildiği virüslere karşı koruma sağlayabilir. Bu nedenle, her yeni virüs yayını için virüsten koruma yazılımı için güncelleme dosyalarına (genellikle Tanım Dosyaları denir) ihtiyaç duyulur. Windows platformunda, bu her hafta yaklaşık bir güncelleme anlamına gelir; Macintosh’ta endişelenecek daha az yeni virüs vardır, bu nedenle güncellemeler genellikle aylık yapılır. ITS’nin dağıttığı yazılım, bir Web sitesine otomatik olarak bağlanmak ve en yeni Tanımlama Dosyalarını indirmek için bir “Otomatik Güncelleme” özelliğine sahiptir. Bu özelliği açmak ve bilgisayarınızdaki virüslere karşı maksimum korumayı almak için belgelere bakın. Tanım Dosyalarınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun! En yeni Tanımlama Dosyalarını indirmek için bu belgenin sonundaki bağlantılara bakın. Bilgisayarınıza virüs bulaşırsa, panik yapmayın! Çoğu virüs için virüsü taramak ve kaldırmak için virüsten koruma programını kullanabilirsiniz. Tanımlama Dosyalarınız güncelse, programın en son virüslerden başkalarını temizleyebilmesi gerekir. Oldukça kötü virüsler söz konusu olduğunda, çözülemeyen bazı hasarlı dosyalarınız olabilir. Bunları yedeklerinizden geri yükleyin. (Yedek yaparsınız, değil mi?)

Daha fazla içerik getir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Beğenebilirsiniz.

Minimum Bilgi Güvenliği Kontrolleri

Tedarikçi, güvenlik endüstrisi standartlarına uygun kurumsal güvenlik politikaları ve stan…