Anasayfa Bilgi Güvenliği Siber Suçlara Karşı Önlemler Nedir ?

Siber Suçlara Karşı Önlemler Nedir ?

İşletmelerini dijital çağa dönüştürmenin zorluğuyla karşı karşıya kalan şirket liderleri, siber güvenliği ekstra ve tahmin edilemeyen bir risk olarak görebilir. Daha da kötüsü, dijital dönüşümü benimseyerek ve yeni teknoloji rakiplerinden kaynaklanan bozulma zorluğunu karşılayarak siber saldırganlar tarafından daha fazla yıkıcı bozulma riski altında olduklarını hissedebilirler. Ancak en başarılı işletmeler, bunların aslında aynı konunun iki yüzü olduğunu anlamıştır. Teknoloji bozan ve siber suçluların ortak noktası, başkalarının dijital verilerinin gücünü ve değerini anlamaktır. Bu nedenle, herhangi bir Kurul için ilk adım, kendi verilerini anlamak, en çok neye değer verdiklerini tanımlamak ve tehdidin hızla değişen doğasını anlamaktır. Bu platformdan, mantıklı risk değerlendirmeleri yapabilir ve ağlarını güvence altına almak için orantılı miktarlar harcayabilirler. Yeni bozucular Tehdit son yıllarda hızla gelişti. Yıllar önce siber güvenliğe karışmış olanların çoğu şirketin siberleri teknik uzmanlara bıraktıkları bir zamanı hatırlayın. Tehdit, yaramaz bireylerden, amatör suçlulardan veya IP hırsızlığı konusunda kesinti yapmaktan daha fazla niyetli olan birkaç devletten kaynaklanıyordu. Bir şirketin yaşayabileceği en kötü şey, utanç verici bir hizmet reddi saldırısı ya da bir iş yapmanın maliyeti olarak yazacağı IP kaybıydı. Ama bütün bunlar değişti ve herkese açık. Genelde yozlaşmış devletlerle iç içe olan ya da bunlarla ortak olan örgütlü suç grupları nihai yıkıcı oldular. Düşük işlem maliyetleriyle, bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı yazılım konusunda bir emtia piyasası geliştirmişler ve daha uzmanlar için özel araçlar sunmuş ve siber suç hizmetleri sunmuşlardır. Bunlar yalnız bireyler değil, bir şirketin ağlarına girme, onları ve tedarik zincirini anlama ve para kazanacak verileri nasıl seçeceklerini seçme becerisine sahip sofistike kuruluşlardır.

Siber Suçlara Karşı Nasıl önlemler alınır ?

İstenmeyen sonuçlar Buradaki sebepler öncelikle karla ilgilidir, ancak suçlular bir saldırının yıkıcı sonuçlara neden olup olmadığını umursamıyor. İngiltere sağlık hizmetinin bazı bölümlerini ve bazı Avrupalı ​​işletmeleri felç eden “Wannacry” virüsü buna iyi bir örnektir. Daha endişe verici olması, bazı devletlerin başka yerlerde sanayiye verilen teminat zararını umursamaz bir şekilde göz ardı ederek siyasi etki için saldırıları kullanmaya istekli oldukları gerçeğidir. Bu yeni bir gelişme ve bazı büyük üreticileri şaşırttı. Bir zamanlar siber saldırıların sahtekarlık ve finansal verilerle ilgili olduğunu düşünen şirketler, fidye yazılımı saldırılarının, verilerin silinmesi veya diğer yıkıcı sistem saldırılarının yalnızca itibarın zarar vermeyeceğini değil, aynı zamanda operasyonlarını taşlama durmasına yol açabileceğini keşfetti. Kısacası, siber suç sadece hacminde değil, suçlular ve devlet destekli suç grupları daha iyi araçlara erişip onları daha ustaca kullandıkça karmaşık bir biçimde artmaktadır. Çok katmanlı yaklaşımlar Bu hızlı hareket eden tehdit resmine karşı, yeni AB mevzuatı, özellikle Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), şirketlere siber güvenliğe Kurul düzeyinde bir risk olarak tekrar bakma fırsatı sunuyor.

Bu, yönetişimin doğru yapılması ve doğal olarak geleneksel finans ve uyumluluk alanlarına yatırılacak olan enerjinin uygulanması anlamına gelir. Gelişen tehditler, şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış geçmişten daha çok katmanlı bir güvenlik modeli de talep ediyor. Daha iyi tehdit zekası, güvenli konfigürasyon ve ağ güvenliği, kötü amaçlı yazılım önleme, gelişmiş kullanıcı politikaları ve farkındalık, iç izleme, olay yönetimi, siber sigorta ve diğer özel kullanım yetenekleri, önlemeden azaltmaya kadar tüm yelpazeyi kapsayacak. Bazı şirketler bu karışımı kendileri işletme düzeyinde yönetmek isteyecek, bazıları da yönetilen bir hizmette satın almayı daha uygun bulacaktır. Risklerle yüzleşmek İyi haber şu ki, son zamanlarda küresel manşet alan siber saldırıların siberleri ciddiye alan şirketlerin ve kuruluşların kendilerini etkili bir şekilde savunabileceklerini ve ihlal edilse bile hızlı bir şekilde iyileşebileceklerini gösterdikleri görülüyor. İyi siber güvenlik, saldırılar daha yumuşak hedeflere kaydırıldığı için farklılaşıyor. Silahlanma yarışını siber suçla kazanmak, en iyi teknolojiyi ve insanları gerektirir. Makine öğrenimi ve Yapay Zeka (AI) zaten siber güvenliği daha etkili ve verimli hale getiriyor. Ancak insan becerileri büyük engel olmaya devam ediyor. Çoğu şirket, doğru miktarda yüksek beceri becerisine sahip olmak ve onları ellerinde tutmak için mücadele eder. Bunun cevabı, boru hattını genişletmeye devam etmektir – bunun bir kısmı sanayi ile ortaklaşa eğitim sektörüne bağlıdır, ancak şirketler genellikle doğru türde destekle geliştirilebilecek, içinde keşfedilmemiş yetenekler bulacaktır. Siber saldırıların kamuoyu farkındalığı hiç bu kadar yüksek olmamasına rağmen, bunun karşı karşıya gelme kabiliyetimiz dahilinde olan yönetilebilir bir risk olduğu hiç bu kadar net olmamıştı.

Daha fazla içerik getir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Beğenebilirsiniz.

Minimum Bilgi Güvenliği Kontrolleri

Tedarikçi, güvenlik endüstrisi standartlarına uygun kurumsal güvenlik politikaları ve stan…