Anasayfa Genel Bilgisayar ve Çevrimiçi Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

Bilgisayar ve Çevrimiçi Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

Dijital dünya muazzam bir hızla değişiyor. Yeni iletişim teknolojileri yeni olanaklar yaratır, ancak bunları kullanarak kendinizi ve başkalarını risklere maruz bırakabilirsiniz. Pek çok insan, özellikle güvenli dijital iletişim konusunda bu riskleri değerlendirmekte zorlanıyor. Bu, özellikle yüksek sansür düzeyine sahip rejimlerde çalışan insanlar için geçerlidir. Bununla birlikte, nispeten özgür ve sansürsüz olduğu düşünülen ülkelerde de verileriniz başkaları tarafından kullanılabilir veya kötüye kullanılabilir – hükümetler, şirketler veya diğer insanlar (bazen istenmeyen). Kendinizi, kaynaklarınızı veya arkadaşlarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Alınacak güvenli yollar nedir? Kişisel verilerinden sonra nasıl güvende olursun? Bu kılavuz, kendi emniyet seviyenizi seçmenize yardımcı olmak için bu sorunları ele almayı amaçlamaktadır.

Gelişen Teknoloji Güvenilir mi ?

Bir mesajı sözlü olarak iletirken, genellikle irtibat kuracağınız kişilere, onlara güvenip güvenemeyeceğinizi bilmesi gerekir; ancak, teknolojiye güvenip güvenemeyeceğinizi bilmesi için de biraz bilmek zorundasınız. Teknolojiler, tıpkı insanların yapabildiği gibi mesajınızı sızdırabilir veya bozabilir. Teknolojiler, güven ilişkisi türlerine yatırım yapar: bazı cihazlar diğerlerinden daha güvenlidir, bazıları değiştirilebilir ve bazıları daha iyi önlenebilir. Bu kitap, dijital iletişiminizi ve verilerinizi nasıl daha güvenli hale getireceğiniz konusunda pratik açıklamalar yaparak ve okuyucuya dijital iletişim ve veri güvenliği kavramlarını temel olarak anlamasını sağlayarak bu farklı katmanları ele almaya çalışır. Aşağıdaki ilkelerden türetilir: 1. Hiçbir yöntem tamamen güvenli değildir; 2. Teknolojinin sizin için çalışmasını sağlamak için nasıl ve neden çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmanız gerekir; 3. Daha güvenli iletişim için teknolojiye ihtiyacınız vardır: Nerede ve nereye gideceğinize bağlı olarak bazı temel araçlar veya daha karmaşık donanımlar. Dijital dünya ile ilgili yayınlar hızlı bir şekilde modası geçmiş hale geldi ve bugün uygulanabilir bir çözüm yarın için ciddi bir tehdit olabilir. Bu yüzden bu kitabı açık kaynak olarak yarattık, böylece kolayca güncellenebilir ve başkalarının güncellenmesi, genişletilmesi ve yeniden dağıtılması ücretsiz olacaktır. Bu kitaptaki odak nokta ayrıca ücretsiz ve açık kaynak araçlardır. Dijital çağda güvenli iletişimin farklı yönleriyle ilgilenen çok çeşitli kitaplar vardır. Bilgilerimizi mevcut yayınlarla birleştirdik ve katkılarımız da yeniden kullanılabilir ve revize edilebilir. mevcut kaynakları bu kaynağı kullanarak birleştirerek hızlı bir şekilde kitap yapmak bu alanda kolaylaşmaktadır.  herkese kendilerini ve iletişim kurabilecekleri kişileri nasıl koruyabilecekleri hakkında bir fikir vermeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, koruyucu önlemlerin sınırlarına dair öngörülerde bulunmayı amaçlar, böylece insanlar bilinçli bir işlem yapabilir.

. Çalıştay, gazetecilerin güvenlik konusunda birçok sorunla karşı karşıya olduğunu açıkça belirtti. Bu nedenle, bu kılavuz o atölyede ifade edilen endişeleri ve ihtiyaçları ele almaktadır. Bununla birlikte, el kitabı farklı koruma katmanları hakkında bilgi sağlar ve bu nedenle diğer izleyiciler için de değerlidir. El kitabının kullanılması, bir bilgisayarın klavyeyle, fareyle veya başka bir işaretleme aygıtıyla nasıl çalıştırılacağı hakkında temel bilgiler gerektirir. ‘Bu kılavuzu neden kullanmalı’ bölümünde, daha fazla güvenlik önlemi alma nedenleri ve kılavuzun bu sorunları nasıl ele aldığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. BU KİTAP NASIL YAPILIR? Bu kitap Book Sprint ile yazılmıştır. FLOSS El Kitapları bu yöntemi şaşırtıcı bir şekilde kısa sürede (2-5 gün) hızlı bir şekilde geliştirmek için geliştirmiştir. FLOSS El Kitapları, yaklaşık 3000 üyeden oluşan tamamen açık ve gönüllü bir kuruluştur.

 

FM, 30’dan fazla dilde ve tümü ücretsiz olarak sunulan özgür yazılım kullanım kılavuzlarına sahiptir. Web sitesinde ücretsiz yazılım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İnternetin çocukluk dönemindeki seksenli yıllarda, asıl kullanımı, üniversite öğrencilerinden ve profesörlerden, gizli bir güven atmosferi içinde geldi. Bu, İnternet’in temel kullanımları ve işlevleri ilk geliştirildiğinde, güvenlik ilk akla gelen şey olmadığı anlamına gelir. Günümüzde internet hem kamusal alanda hem de özel hayatta her yerdedir. Profesyonel ve kişisel – genellikle gizli – iletişim için hayati bir araç haline gelmiştir. Bu, internette yaygın olarak kullanıldıktan sonra kullanılan çeşitli iletişim yöntemlerine güvenlik geliştirmeleri yapılmasını gerektirmiştir. Bu geliştirmelerin çoğu varsayılan olarak uygulanmaz veya ek yapılandırma gerektirir. Ek olarak, çoğu insan internet kullanımlarını yeterince güvence altına almak için uygun bilgi veya becerilere sahip değildir veya ihtiyaç duymadıklarını hissedebilirler. Ayrıca satıcılar ve sağlayıcılar varsayılan olarak daha güvenli teknolojiyi ve yöntemleri zorlamamakla suçlayacaklardır. Ancak, seyahatiniz sırasında kablosuz ağları kullanırken oturum açma kodlarınızın erişilmesi konusunda endişeleniyor olabilirsiniz veya dizüstü bilgisayarınızı otelde bırakırken güvenli bir şekilde kilitlemek istiyorsunuz. Muhtemelen e-postalarınızı şifrelemeniz gerekir, çünkü yüksek düzeyde internet sansürü olan ülkelerde bağlantılarınız vardır. Bu kılavuz, verilerinize başkaları tarafından kolayca erişilememesini sağlamak için, bazı temel bilgiler ve ayrıca ihtiyaç duyanlar için daha karmaşık teknikler sağlayarak bu boşluğu doldurmaya çalışır. Nitekim internet güvenliği o kadar da zor değil.

GÜVENLİK NEDİR?

Mutlak güvenlik yoktur, güvenlik daima rakiplerinizin kim olabileceği ile ilgilidir. Bu nedenle güvenlik, kendinizi bilgilendirmek ve sizin ve iletişim kurduğunuz diğer kişilerin karşı karşıya kalabileceği olası riskleri değerlendirmekle ilgilidir. Doğru araçları seçmek, her şeyi doğru şekilde kurmak ve çalışıp çalışmadığını test etmek için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Bir araba sürmekle karşılaştırın: biraz pratik gerektirir ve başkalarının davranışları hakkında biraz karar alır, ancak kontrol altına aldığınız anda sizi istediğiniz yere güvenle götürebilirsiniz. İhtiyacınız olan araç tipleri arasında bir seçim yapmak için, iki temel “tehdit” türü arasında bir ayrım yapılmasına yardımcı olur: yönlendirilmemiş tehditler ve yönlendirilmiş tehditler. Karşılaştığımız tehditlerin çoğu, otomatik yönlendirilmemiş tehditlerdir ve neyse ki bunlar da karşı savunulması en kolay olanıdır. Ne yazık ki, bazen bazı ekstra güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyduğumuz yönlendirilmiş tehditlere de maruz kalıyoruz. Bu konulara kısaca değineceğiz ve uygun bölümlere değineceğiz, böylece yolunuza başlayabilirsiniz Kitap için fikir Amsterdam’dan ISS Greenhost’ten geldi. Sürdürülebilir barındırma çözümleri sağlamanın yanı sıra ücretsiz, açık ve güvenli bir ağa kesinlikle bağlı kalmaktadırlar. Bunu kullanıcı bilgilerini kaydetmeyerek, iletişim için güvenli seçenekler sunarak ve kullanıcıların bilgisayarlarını ve internet kullanımını daha güvenli hale getirmelerine yardımcı olarak pratikte sunarlar. Bu kitap için, Hollanda Hilversum’dan NGO Free Press Unlimited’da bir atölye çalışması yaptılar. Özgür Basın Sınırsız, tüm dünyada Basın Özgürlüğü’nü teşvik ediyor, gazetecileri eğitiyor ve iletişimlerini güvenceye almalarına yardımcı oluyor. Bu kitabın büyük bir kısmı çalıştay ve mevcut gazetecilerin kaygılarına dayanıyor. Daha fazla bilgi için web sitelerini kontrol edin. Bu Book Sprint için yer sağladığı için Buro 2.0’a teşekkür ederiz. Buro 2.0, açık kaynak geliştiricileri ve uzmanları için bir ortak çalışma alanıdır. Berlin mekanlarını bize 5 gün boyunca sunmaları için son derece cömertlerdi ve bizi çok hoş ve iyi hissettirdi. Onlara web sitelerini kontrol et.

Daha fazla içerik getir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Beğenebilirsiniz.

Minimum Bilgi Güvenliği Kontrolleri

Tedarikçi, güvenlik endüstrisi standartlarına uygun kurumsal güvenlik politikaları ve stan…